Kluczem do rozwoju osobistego jest samoświadomość

Categories Case studies0 Comments

Thomas PPA w rozwoju osobistym


Rozwój osobisty jest ciągle granym motywem. Na Facebooku widzę codziennie reklamy trenerów osobistych. Na LinkedInie różni coachowie dzielą się sprawdzonymi radami promując własne usługi. Na Instagramie zdjęcia są często podpisywane motywacyjnymi cytatami, nawet przez użytkowników nie zajmujących się na co dzień rozwojem osobistym. Dlaczego? Obecnie każdy z nas chce iść do przodu, uciec większości i znaleźć się w elicie. Chciałem i ja.

Rozwój osobisty przez bardzo długi czas kojarzył mi się z doskonaleniem technik sprzedaży, które można było przenieść na życie codziennie. Zamykanie codziennych transakcji z bliskimi, wiele nie różni się od negocjacji handlowych. Jednym z moich ulubionych mówców był Brian Tracy. Jego nagrań słuchałem w drodze z i do pracy, a także podczas aktywności fizycznej. Problem pojawił się, kiedy zrezygnowałem z pracy w sprzedaży, która zbytnio mnie stresowała i czułem, że to nie jest pole, gdzie mogę się realizować. Zacząłem szukać inspiracji.

Techniki pozytywnego myślenia, zasada 80 na 20, metody planowania ABCDE. Wszystko to powodowało, że rozwijałem się w wielu kierunkach, a przynajmniej takie miałem wrażenie. W praktyce oznaczało to, że wzrost poszczególnych umiejętności był niski. Przykładem może być chęć udziału w triathlonach na pełnym dystansie. Żeby być dobry w tej dziedzinie, musiałem podnieść swoje umiejętności pływania, jazdy na rowerze i biegania. Niestety czas na treningi miałem ograniczony, więc codziennie szlifowałem jedną z umiejętności, co powodowało, że progres był znikomy. Podobnie z umiejętnościami przydatnymi w pracy marketingowca. Chcąc być dobry w AdWordsach i SEM, miałem mniej czasu na naukę z zakresu SEO.

Mój rozwój utknął w miejscu. Nie wiedziałem, w którą stronę chciałem się skierować. Było zbyt dużo rzeczy, które chciałem poznać od podstaw lub zacząć się w nich specjalizować. Przełomem, który pchnął mnie do przodu, było wykonanie analizy osobowości za pomocą testu Thomas PPA. Kluczem do rozwoju osobistego jest bowiem samoświadomość.

W przestrzeni internetowej jest dużo, mniej lub bardziej rozbudowanych testów psychologicznych. Ich przydatność jest jednak znikoma. Infantylność, błędy w tłumaczeniu, wynik interpretowany przez algorytm – ich wady można by wymieniać długo. Z testem Thomas PPA było inaczej. Metoda jest oparta o badania psychometryczne, a wynik konsultowany i omawiany ze specjalistą. Dzięki temu mogłem poznać obiektywny obraz swojej świadomości. Głośno powiedzieć o rzeczach, o których wiedziałem, ale nie potrafiłem ich nazwać, co pozwalało pomijać mi moje braki. Dzięki analizie nie tylko zrozumiałem swoje zachowania, czy określiłem kierunki swojego rozwoju, ale także podniosłem komfort życia osób, które na co dzień mnie otaczały – nie tylko w pracy.

Analiza Thomas PPA oparta jest na teorii Williama Moultona Marstona, w myśl której wyodrębnił on 4 podstawowe style zachowania. Pierwszym stylem zachowania jest dominacja, czyli zachowanie aktywne w środowisku antagonistycznym. Nie zdziwiło mnie kiedy okazało się, że mój wskaźnik dominacji jest dość wysoko. Im mniej sprzyjające otoczenie, tym moje zachowanie jest bardziej zdecydowane i impulsywne. Kolejny styl to komunikacja, pod pojęciem której kryje się zachowanie aktywne w środowisku sprzyjającym. Wskaźnik ten, podobnie jak w stabilizacji, czyli zachowania reaktywnego w środowisku sprzyjającym, znajduje się dość nisko u mnie. Komfortowe środowisko nie sprzyja mojej inicjatywie, rozleniwia mnie. Ostatni styl zachowania jest adaptacją – zachowaniem reaktywnym w środowisku antagonistycznym. Podobnie jak wskaźnik dominacji jest on w moim raporcie dość wysoko, co oznacza, że łatwo adaptuję się do zmian.

poznaj narzędzie
Odczytanie poszczególnych wskaźników, bez spojrzenia na pozostałe, dałoby oczywiście mało informacji. To, że mam wysoką potrzebę dominowania, także w środowisku wrogim i szybko adaptuję się do zmian, w połączeniu z małą komunikatywnością i lenistwem w otoczeniu sprzyjającym, nie wskazuje jeszcze ścieżek rozwoju zawodowego. Wyjaśniło to jedynie stałe i powtarzające się kłótnie z osobami o podobnych cechach charakteru – wskaźnikach psychometrycznych. Mam na myśli przede wszystkim wysoką dominację i niską komunikatywność.

Kluczowe było dla mnie omówienie raportu wraz z certyfikowanym specjalistą, który poszczególne wskaźniki odniósł do całości i przedstawił mi ich interpretację, po której wiedziałem co robić. Na podstawie udzielonych odpowiedzi można stwierdzić, że jestem osobą nastawioną na działanie, pewną siebie i zdecydowaną. Lubię wyzwania i jestem silnie zorientowany na cele i wyniki. Odważnie podejmuję decyzje i nie stronię od rywalizacji. Jestem zasadniczy, rzetelny, precyzyjny i dokładny. Nastawiony na jakość (dążę do perfekcji) i chętnie odwołuję się do przepisów (wolę sprawdzić i upewnić się) zanim podejmę decyzję. Bardzo nie lubię półśrodków i byle jakości, chętnie się specjalizuję, i mogę być ekspertem w swojej dziedzinie. Jednocześnie jestem zdystansowany emocjonalnie i ważę słowa.

Uzyskane informacje spowodowały w moim życiu wiele zmian, nie tylko zawodowych. Po pierwsze zrezygnowałem z przygotowań do triathlonu. W ten sposób ograniczyłem stres w związku z równoległą specjalizacją w trzech dziedzinach. W ciągu dwóch lat od rozpoczęcia treningów biegowych od zera, zostałem ultramaratończykiem. Wybór ten dedykowany był również niską komunikatywnością. Podczas ultramaratonów człowiek doświadcza tzw. samotności długodystansowca, jest odpowiedzialny sam za siebie, a same zawody są niemedialne w przeciwieństwie do triathlonów czy crossfitu. Podobny wybór dokonałem w ramach prowadzonego przeze mnie kanału na YouTubie. Wyspecjalizowałem się w tematyce yerba mate. Analogiczną decyzję dokonałem w sferze zawodowej. Nie mogąc zostać ekspertem w wielu dziedzinach, dokonałem specjalizacji w obszarze marketingu. Rzadko kiedy zajmuję się sprzedażą, w której duże uczucie dyskomfortu powodowała moja niska komunikatywność. Odpuściłem również social media – pozostaną one moim hobby. Obecnie rozwijam się w analizowaniu ruchu na stronie, jego pozyskiwaniu i podnoszeniu jakości doświadczenia użytkownika. Informacje, które zyskałem dzięki analizie PPA podniosły też komfort mojej pracy i dały moim przełożonym wskazówki, do jakich zadań powinienem być delegowany. Zostałem odsunięty od prac kreatywnych na rzecz obowiązków, w których liczy się sumienność i dokładność. Nie określam też celów, ale planuję drogę do osiągnięcia pożądanych efektów.

W sferze osobistej zrozumiałem, że powinienem więcej sił poświęcić na przekazywanie informacji. Dotychczasowy sposób komunikacji mógł przypominać np. przesłuchanie, chociaż nie to było moją intencją. Dzięki temu małemu zabiegowi nauczyłem się unikać konfliktowych sytuacji.

Analiza Thomas PPA zwiększyła przede wszystkim moją samoświadomość, która stoi u początku rozwoju osobistego. Myślę, że zanim skorzystamy z coachingu, powinniśmy sięgnąć po takie narzędzia jak Thomas PPA czy alternatywy w postaci profili DISC. Dzięki temu będziemy znali swoje silne strony, a co za tym idzie – obszary warte rozwoju. Unikniemy przysłowiowego kopania się z koniem. Wiele osób popełnia błąd polegający na niwelowaniu swoich  braków czy pięt achillesowych. Rozwój będzie efektywniejszy, gdy wykorzystamy nasze naturalne predyspozycje. Dzięki analizie behawioralnej zyskamy także podpowiedź, czego oczekujemy od coachingu, a trenera wybierzemy świadomie.

 

poznaj narzędzieMam na imię Adam. Na co dzień zajmuję się marketingiem w HRTools.pl . Odpowiadam za testowanie i wdrażanie narzędzi do naszego sklepu. Pomagam klientom korporacyjnym rozwiązywać problemy związane z obszarem HR, a klientom indywidualnym w wyróżnieniu się na rynku pracy. Jestem także odpowiedzialny za analizę i pozyskiwanie ruchu w sklepie. Moją największą pasją są starty w ultramaratonach i prowadzenie kanału “Yerba mate recenzje” w serwisie YouTube.

Adam Olejnik
Marketing Assistant
www.hrtools.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *