Zadbaj o pozytywne wrażenie kandydata! Sprawdź, w czym może Ci pomóc system ATS

Categories Artykuły0 Comments

Zastrzegamy, że skontaktujemy się tylko z wybranymi kandydatami. Brzmi znajomo, prawda? Co następuje później? Dni, a nawet tygodnie spędzone w niepewności. O ile jesteśmy w stanie zrozumieć to nawet, bo przecież nie sposób, żeby rekruter “topowej firmy, w której chcą pracować przecież wszyscy”, odpisywał na każdą nadesłaną aplikację, sprawa zaczyna komplikować się nieco w innej sytuacji.

Oto ona: Otrzyma Pan/Pani informacje, niezależnie od wyniku postępowania rekrutacyjnego. Czekamy więc tydzień, drugi, miesiąc. Zdążyliśmy już znaleźć zatrudnienie na innym stanowisku, a w wiadomej sprawie nadal nic…Jak to świadczy o “topowej firmie, w której chcą pracować przecież wszyscy”? Zgadza się, słabo.

Na szczęście są na rynku systemy, które pozwolą takiego blamażu uniknąć. O ATS (Applicant Tracking System) mówiło się dużo, ale warto spojrzeć na temat z nieco innej strony. Jak wykorzystać tego typu system, aby podnieść poziom satysfakcji kandydata z udziału w procesie, a w konsekwencji poprawić własny Employer Branding?

Ułatwiaj komunikację

Z całą pewnością każdy z kandydatów doceni przejrzysty system nadsyłania zgłoszeń. Dzięki rozwiązaniu, jakim jest system ATS, nie będzie musiał zaprzątać sobie głowy tym, czy mail na pewno dotarł do odpowiedniej osoby. Wszyscy wiemy, że czasami jedna, błędnie przepisana literka potrafi posłać wiadomość w nicość. Ale to nie wszystko. W formularzu zgłoszeniowym będzie odpowiednie miejsce na załączenie CV, listu motywacyjnego oraz innych wymaganych dokumentów. Dodatkowo kandydat wypełnia formularz kontaktowy już na pierwszym etapie i wszystkie dane wprowadzane są do systemu, nie ma więc konieczności pytania go kilka razy o to samo. Niby drobiazg, ale potrafi ułatwić życie, prawda?

Rekruter, z poziomu systemu, może obsłużyć w 100% proces rekrutacji: opublikować ogłoszenie w różnych portalach (unikalne linki pokażą skąd pochodzi dana kandydatura), gromadzić CV z różnych źródeł w jednym miejscu pod konkretnym projektem rekrutacyjnym, skutecznie zarządzać zgłoszeniami kandydatów m.in. poprzez dodawanie ankiet selekcyjnych weryfikujących aplikujących, nadawanie statusów, rankingowanie zgłoszeń, prowadzenie notatek, umawianie spotkań za pomocą kalendarza zintegrowanego ze skrzynką pocztową, prowadzenie korespondencji na każdym etapie projektu, a po jego zakończeniu automatyczne podziękowanie wszystkim osobom. Izabela Szczurska, Project Manager – Talent Finder.

Informuj kandydata

Najgorzej jest trwać w niepewności. Co do tego chyba nikt nie ma wątpliwości. Dlaczego w takim razie kandydaci tak często zostają bez odpowiedzi, nie tylko na pierwszym etapie rekrutacji, ale i na tych późniejszych? System ATS umożliwia pełną automatyzację komunikacji z kandydatami. Dzięki temu otrzymują oni informację zwrotną na każdym z etapów. Z doświadczenia wiem, że nawet informacja o tym, że Twoje zgłoszenie zostało przyjęte i zasiliło bazę danych pracodawcy jest pozytywnym bodźcem dla aplikującego. Systemy ATS umożliwiają także rozróżnienie szablonu wiadomości w zależności od wyniku etapu rekrutacji. Mało? Jeśli któryś z kandydatów przykuwa szczególną uwagę rekrutera, dzięki systemowi łatwo można go odnaleźć i skontaktować się z nim przy pomocy specjalnie stworzonej wiadomości.

Aplikacja została przygotowana we współpracy z Rekruterami dla Rekruterów. Zastosowane rozwiązania typu: indywidualna szata graficzna ogłoszeń, integracja z zakładką Kariera, maile systemowe z podziękowaniami do kandydatów, a także dodatkowy moduł do korespondencji indywidualnej i seryjnej, pozwalają w prosty sposób zadbać o wizerunek i wpisują się w politykę employer branding Pracodawców. – Izabela Szczurska, Project Manager – Talent Finder.

Każdy zasługuje na drugą szansę

Niestety  tym razem się nie udało, ale w przyszłości planujemy kilka podobnych projektów, więc z racji z tego, że jest już Pan/Pani w naszej bazie będziemy mieli Pana/Pani kandydaturę na uwadze. I co? Nic, bo baza firmy to technologia rodem z lat 90. ubiegłego wieku – arkusz w excelu – który ktoś przypadkowo usunął. Dzięki rozwiązaniu, jakim jest system ATS nic podobnego się nie wydarzy i rzeczywiście będzie można “odezwać się” ponownie do kandydatów, którym nie udało się za pierwszym razem.

To tylko kilka przykładów tego, jak można wykorzystać systemy śledzenia aplikacji w budowaniu relacji z kandydatami i tworzeniu swojego Employer Brandingu. Warto pamiętać, że w dzisiejszych czasach ekspresowego obiegu informacji, osoby które zostały odrzucone w procesie rekrutacji, chętnie dzielą się swoimi wrażeniami. Dzięki odpowiedniemu podejściu wspartego odrobiną technologii, możemy zadbać o to, żeby nawet w przypadku nie zaoferowania posady, mówili o nas dobrze.

Kluczowym zadaniem aplikacji Talent Finder jest wspieranie pracowników Działu Rekrutacji w codziennej pracy. System dostępny z poziomu Internetu, 7 dni w tygodniu i 24 godziny na dobę, pomaga w profesjonalnym zarządzaniu procesem rekrutacji.

Dodatkowo zgłoszenia kandydatów ze wszystkich projektów rekrutacyjnych zasilają bazę CV, dzięki czemu Pracodawcy dysponują ciekawymi kandydaturami pod kątem przyszłych projektów, co zdecydowanie skraca czas doboru nowych pracowników.  – Izabela Szczurska, Project Manager – Talent Finder.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *