O sztuce negocjacji

Categories Artykuły0 Comments
jak skutecznie negocjować

Negocjacje stanowią nieodłączny element każdego biznesu. Skuteczne prowadzenie negocjacji jest sztuką, na którą składają się zarówno pewne predyspozycje osobowościowe, jak i umiejętności nabyte w wyniku doświadczenia zawodowego. Dziś na naszym blogu o tym, jak skutecznie negocjować.

Jakie kompetencje powinien posiadać dobry negocjator?

Wrodzone predyspozycje negocjacyjne w znacznym stopniu ułatwiają osiąganie tego, czego pragniemy. Dzięki zdolnościom analitycznym jesteśmy w stanie dokładnie sprecyzować cele, zarówno własne, jak i naszego rozmówcy. Potrafimy określić prawdopodobieństwo powodzenia naszych negocjacji lub przewidzieć możliwy ich scenariusz. W skutecznym negocjowaniu ogromną rolę odgrywają również pewne predyspozycje interpersonalne, na które składa się przede wszystkim odpowiednia postawa, umiejętność komunikacji czy nawet zdolność empatii.

Dobry negocjator powinien posiadać zdolność precyzyjnego myślenia, zwłaszcza w sytuacjach presyjnych. W rozmowach negocjacyjnych niezwykle ważna jest także umiejętność opanowania, aktywnego słuchania i planowania strategicznego. Wszystkie, przedstawione wyżej predyspozycje, są niezwykle pomocne, ale nie oznacza to wcale, że umiejętności negocjacyjnych nie da się nauczyć. Sprawdź, jak skutecznie negocjować rozwijając odpowiednie umiejętności.

Jak skutecznie negocjować?

Dzięki praktyce negocjacyjnej możemy systematycznie rozwijać umiejętności niezbędne do uzyskiwania od innych tego, czego chcemy, przy jednoczesnym osiąganiu konsensusu. Jedną z tych umiejętności jest asertywność, rozumiana przede wszystkim jako stanowcze egzekwowanie swoich praw. Dobry negocjator musi być zdecydowany i pewny swoich racji. Powinien umieć asertywnie odmawiać, stawiać pewne granice i przedstawiać swoje prośby.

Kolejna ważna umiejętność, której można się nauczyć i którą z całą pewnością warto rozwijać, to umiejętność aktywnego słuchania. Dobry słuchacz to taki, który przede wszystkim wierzy w to, że może dowiedzieć się lub nauczyć czegoś nowego od swojego rozmówcy. Umiejętność dobrego słuchania powinna ściśle łączyć się z umiejętnością stawiania pytań, które stanowią niezwykle ważny element negocjacji. Aktywne słuchanie ma ponadto służyć zrozumieniu intencji drugiej strony, a co za tym idzie – wypracowaniu korzystnych dla wszystkich rozwiązań.

Dobry negocjator to taki, który ma na uwadze poglądy drugiej strony, tym bardziej, że często różnią się one w znacznym stopniu od tych, prezentowanych przez niego samego. Powinien być otwarty, cierpliwy i tolerancyjny. Kolejna ważna umiejętność to wspieranie rozmówcy, a co za tym idzie – tworzenie atmosfery zrozumienia. Tylko w takiej atmosferze bowiem możliwe będzie komfortowe zaprezentowanie wszystkich interesów obu stron. W skutecznych negocjacjach chodzi przede wszystkim o to, aby znaleźć takie rozwiązania, które będą korzystne dla obu stron, skupiając się przy tym na wzajemnych interesach i kierując się obiektywizmem.

Szkolenia z negocjacji – dla kogo?

Przedstawione powyżej umiejętności można stale doskonalić – temu służą właśnie szkolenia z negocjacji, które przydadzą się każdemu, kto zamierza od podstaw nauczyć się sztuki skutecznego negocjowania lub poszerzyć posiadaną w tym zakresie wiedzę i co niezwykle ważne – przełożyć ją na praktykę. Szkolenia z negocjacji organizowane są nie tylko dla handlowców, chcących doskonalić swoje umiejętności sprzedażowe, ale także dla wszystkich tych, którzy w swojej codziennej pracy mają kontakt z klientami i kontrahentami, a także zarządzają zespołem lub własnym biznesem.

Do najważniejszych korzyści płynących ze szkoleń negocjacyjnych należy zaliczyć:

  • umiejętność planowania celów i budowania strategii negocjacyjnych,
  • poznanie stylów i technik negocjowania,
  • umiejętność radzenia sobie z manipulacją,
  • naukę budowania zaufania,
  • umiejętność przejmowania kontroli w trakcie negocjowania.

Niezwykle ciekawym sposobem na rozwój umiejętności negocjacyjnych może okazać się gra szkoleniowa, która w sposób naturalny angażuje uczestników i pokazuje ich typowe zachowania w sytuacji negocjacyjnej. Ciekawa fabuła gry, odzwierciedlająca codzienne sytuacje biznesowe, a także połączenie doświadczenia i zabawy sprawiają, że jej uczestnicy zdecydowanie chętniej biorą udział w tego rodzaju szkoleniu, co ma oczywiście wpływ na jego pozytywne efekty.


Poznaj grę szkoleniową nastawioną na rozwój umiejętności negocjacyjnych:

jak skutecznie negocjować

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *