Wideorekrutacja – a gdyby tak poznać kandydata już na samym początku? Część II

Categories Artykuły, Case studies1 Comment

Pierwszą część tekstu znajdziesz TUTAJ.


Proces zbierania informacji o kandydatach aplikujących do firmy już dawno przestał być utożsamiany jedynie z analizą ich życiorysów, tym bardziej, że te, nie zawsze są zgodne z rzeczywistością. Wprowadzono zatem dodatkowe narzędzia selekcji, weryfikujące dane zawarte w CV i pozwalające wybrać najlepszych na tym etapie kandydatów do rozmowy twarzą w twarz.

Zaczęto wykorzystywać w tym celu kontakt telefoniczny, który oprócz formalności, jaką jest ustalenie z kandydatem dogodnego terminu rozmowy rekrutacyjnej, miał pełnić jeszcze inną, istotną rolę. Wywiad przez telefon miał stanowić wstępny krok do całego procesu rekrutacyjnego, dostarczając tym samym informacji niezbędnych do bliższego poznania kandydatów i wyłonienia tych, których warto zaprosić na rozmowę kwalifikacyjną.

Wywiad telefoniczny, mimo iż przydatny i kluczowy w wielu rekrutacjach, nie zawsze niestety spełnia swą rolę. Zwłaszcza, gdy mowa o potrzebie zrekrutowania dużej ilości osób, setkach nadesłanych CV i nieodebranych telefonach. Z pomocą przychodzi wideorekrutacja, która wywiad telefoniczny może skutecznie zastąpić. W jaki sposób? Przeczytajcie historię Pani Darii.


Warszawa. Duża firma z branży FMCG. A w niej Pani Daria na czele angażującego projektu rekrutacyjnego. Cel: zatrudnienie 50 handlowców w najbliższym kwartale. Wyzwanie. Zresztą nie pierwsze w jej dotychczasowej karierze zawodowej. Wszystkie tego typu projekty bywały trudne i zawsze męczące, zwłaszcza w ich początkowych etapach. Szczególnie nużące, ale nie do przeskoczenia okazywały się wywiady telefoniczne.

Ilość kandydatów “do obdzwonienia” była przerażająco duża. Ale to nie był największy problem. Najgorsze było przeprowadzanie setek rozmów, powtarzanie wciąż tych samych formułek i zadawanie takich samych pytań. Do tego robienie notatek. Kandydaci nie zawsze odbierali, a jeśli odbierali – prosili o telefon w innym terminie. Trzeba było ustalić harmonogram rozmów, a ten nie zawsze zdawał egzamin.

Czas, czas, czas. A właściwie jego brak.

Firma, za namową Pani Darii, zdecydowała się wdrożyć dodatkowe narzędzie wstępnej selekcji kandydatów, które skutecznie zastąpi przeprowadzanie wywiadów telefonicznych. Zdecydowano się na wideorekrutację automatyczną, czyli wywiad asynchroniczny.

Narzędzie pozwoliło “poznać” większą liczbę kandydatów w znacznie krótszym czasie, w dodatku bez tak dużego angażu rekruterów, jak dotychczas. Nagrania można było obejrzeć w dowolnym czasie i na ich podstawie szybko zdecydować, którzy kandydaci spełniają podstawowe kryteria.

Wideorekrutacja umożliwiła ocenę ich postaw, aspiracji, motywacji do pracy, ogólnej prezencji i stylu komunikacji, co okazało się niezwykle kluczowe w przypadku rekrutacji na stanowiska handlowe.  Możliwe było także zweryfikowanie umiejętności w zakresie języka obcego, gdyż część pytań do kandydatów była nagrana w języku angielskim. Dzięki określeniu stałego zestawu pytań, można było ocenić wszystkich kandydatów na takich samych zasadach.

Ale jest jeszcze jedna rzecz, którą wideorekrutacja wniosła do tego procesu rekrutacyjnego. Były przecież osoby, które mimo iż wysłały swoje CV, postanowiły nie wziąć udziału w wideorekrutacji. Narzędzie pozwoliło zatem szybko zweryfikować, którzy kandydaci są rzeczywiście zdeterminowani i zmotywowani do pracy.  Tym bardziej, że rekrutacja dotyczyła handlowców, a więc osób, które z natury powinny być otwarte na możliwość zaprezentowania się.

Pani Daria nie pracowała oczywiście sama. Wszystkie nagrania były udostępniane jej zespołowi, który został włączony do tego procesu i pełnił rolę recenzentów, a także przełożonemu, jako ostatecznej osobie decyzyjnej.

Analiza wywiadów jednostronnych pomogła Pani Darii w podjęciu decyzji, kogo zaprosić na rozmowę kwalifikacyjną. Ten etap selekcji okazał się zdecydowanie szybszy, tańszy i co najważniejsze – dający poczucie satysfakcji. Potem było już tylko łatwiej i zdecydowanie sprawniej.

Sprawdź, jak to działa TUTAJ.

Obejrzyj film:

 

 

1 Komentarz do “Wideorekrutacja – a gdyby tak poznać kandydata już na samym początku? Część II

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *